Menu

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bebeğinizde kabızlık ya da gaz sorunu varsa, bu sizi korkutmasın. Bebeklerde kabızlık tedavisi basit birkaç yöntemle kolaylıkla çözülebilir. Yeni doğan bebeklerde bağırsakları henüz tam gelişmediği için bu tür sıkıntılarla karşılaşmanız oldukça normaldir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Öncelikle bebeğinizi anne sütü ile beslemelisiniz. Çünkü bağırsaklarının en kolay sindirebileceği besin anne sütüdür. Fakat bu arada sizde yediğinize içtiğinize dikkat etmelisiniz. Örneğin karnabahar, bakliyat, limon, çiğ soğan, fındık, sarımsak,portakal, mandalina, lahana gibi gaz yapan besinler yerseniz, bu anne sütü ile bebeğinize geçebilir ve onda kabızlık ya da gaz yapabilir.

Bunun dışında bebeğinizin karnına yapacağınız minik masajlar onun hem sakinleşmesini hem de sindiriminin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Her beslenmesinden sonra mutlaka gazını çıkartın. Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın, böylece bebeğinizin hava yutarak gaz sıkıntısı çekmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca onu yan olarak veya karın üstü yatırın fakat karın üstü yatırırken sürekli gözetleyin. Dar kıyafetler ya da üst üste kıyafetlerle giydirmeyin. Bebekte gaz sıkıntısı olduğunda karnına ve ayaklarına ılık bezler koyabilirsiniz. Özellikle kabızlıkta bebeği sırt üstü yatırıp bacaklarına bisiklet çevirme hareketi yaptırırsanız faydası olabilir.

DEKOEVİM

Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir